Pejzaż smogowy - wystawa malarstwa w Instytucie Cervantesa

W dniach 15-26 października zapraszamy do galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie, gdzie w ramach wydarzeń New Earth International Film Festival pokazywać będziemy wystawę "Pejzaż smogowy". Do zaprezentowania prac zostali zaproszeni artyści z Polski i zagranicy: Ronda Bautista López, Krzysztof Kiwerski, Andrzej Lichota, José Vicente Losada Martín, Jacek Sroka oraz Mercedes de la Zarza,

"Wystawa zaprezentuje prace malarskie, graficzne i wideo, które odnoszą się do środowiska naturalnego – poprzez jego apoteozę lub krytykę degradacji – oraz kondycji życia w przestrzeni zurbanizowanej. Interesujące jest, że problematyka negatywnych zmian otoczenia człowieka znalazła swój wyraz wśród twórców, którzy nie zajmują się nią na co dzień, nie są również aktywistami ekologicznymi. Najwyraźniej ten aspekt życia stał się i dla nich tak ważny, że w pewnym momencie w swojej twórczości podjęli ów wątek. Tytuł wystawy odnosi się do charakterystycznego dla wielu miast na świecie zanieczyszczenia zwanego smogiem. Użyto go dla tej wystawy nieprzypadkowo, gdyż w Krakowie jest to może najbardziej dotkliwy zimowy problem, jednoczący wszystkich jego mieszkańców w walce o środowisko i jakość życia." - zapowiada kurator wystawy prof. Małgorzata Kaczmarska. 

Wystawa jest efektem współpracy NEIFF z Instytutem Cervantesa w Krakowie i mamy nadzieję, że będzie to cykliczny element także następnych edycji festiwalu.

Warto dodać iż Instytut Cervantesa w Krakowie jest jedną z ponad 20 lokalizacji NEIFF. W trakcie pierwszej edycji odbywać się tutaj będą pokazy filmowe, warsztaty i wykłady dostępne nieodpłatnie. Między innymi zostanie pokazana hiszpańska wersja językowa filmu Ewy Ewart, "Klątwa obfitości", a także odbędzie się spotkanie z reżyserką dla widzów hiszpańsko języcznych.

dodaj komentarz